SLOVO PŘÁTELŮM OSTRAVSKÉHO BOSKA (12. 4. 2020)

Vyvěšeno: 12. 4. 2020 v 18:22
Card image cap

Zdravíme všechny! Christos voskrese – vojstinu voskrese!

Už minulým příspěvkem – velikonočním blahopřáním – jsme otevřeli tento sváteční čas. A tak jen jedno ohlédnutí s prezidentem České křesťanské akademie na Aktualne.cz: Svět se změní, ale obrat ke spiritualitě nečekám. A jedna rekapitulace z naší komunity.

Květná neděle: Jendo a Neusserovi – díky vám za náruč větviček. Původně to mělo být slunce se stejně dlouhými jívovými ratolestmi. Kdosi poznamenal, že je to krásný ježek. Možná si autor myslel, kdoví jakým je pro své kolegy sluncem, a ve skutečně je ježkem. Překvapení z takového poznání J napravila odpolední vycházka po jarních květinách (sasanky, podběl, fialky…).

Zelený čtvrtek: To, co jindy komunita nemůže nebo nezvládá – pokus o židovskou večeři s eucharistickým díkůvzdáním a hostinou – to umožnil stav nouze. Hořké byliny, macesy se povedly – díky Kubo, skopové maso (původně část s daňčími parohy, část o dvou nohách a s peřím J). A to vše se 4 poháry vína a neustálým dobrořečením a děkováním (jak je u Židů zvykem).

Velký pátek: Mladí osadníci uctili Památku Umučení Páně likvidací nedělního požáru u Moravců – klobouk dolů. V komunitě jsme se pokusili o společné shromáždění bratří. Docela náročné chystat něco pro nejbližší. Pokud jste se doma o to pokusili bez obrazovek, znovu klobouk dolů. Večer pak on-line křížová cesta s papežem Františkem z vězeňského prostředí. Ve srovnání s tolikerou bídou světa se máme nesmírně dobře.

Bílá sobota: Pohled na pohřbeného Krista. Ke snídani mazanec s máslem. Rozprava nad návrhy připravované vitráže do čelního okna na Bosku. Příprava poznámek k noční vigilii. Pozdravy a blahopřání přes telefon nebo mail. Ztišení a rozvažování nad smyslem života, nad temným průchodem, nad nejistotou, nad osvobozením. Chystání slavnostní snídaně pro následující ráno.

Neděle Zmrtvýchvstání: Noční vigilie poprvé až nad ránem ve 4:30 (ostatní se těšte J). Jak Božího slova přibývalo, postupně se rozednívalo, až se nad Emou vyhouplo slunce. Všechny vás moc zdravíme. A protože letos nejste zaneprázdněni tolika kostelními řečmi, nabízíme vám ke svátečnímu zastavení jeden vzácný rozhovor (snad učedníků jdoucích do Emauz): Velikonoční pozdrav. „Z mnoha zbožných příspěvků jej považuji za ojedinělý a inspirovaný.“ (JV) Budete-li chtít, vraťte se k rozhovoru i druhý den. A pak si jej pusťte jen po částech (út, st, čt, pá, so) a při tom si na list papíru poznačte či namalujte, cokoli vás k tomu napadne. Další neděli si se svými 5 výtvory rozhovor poslechněte potřetí a zkuste se v něm sami najít – rádi s vámi takto na dálku ujdeme kus velikonoční cesty do Emauz.

Vaši salesiáni

52 queries in 4,002 seconds. From 34.239.151.124