ROZHLÍŽENÍ SE (8.1.2023)

Vyvěšeno: 6. 1. 2023 v 15:14
Card image cap

HoPlá (i prezidentské)

Takhle se v ostravském Bosku nazývá Hodnocení a Plánování, ať už ve středisku mládeže nebo v komunitě salesiánů. V kostele při silvestrovském Hodnocení r.2022 zaznělo především:
■ Ustoupila proticovidová opatření.
■ Vstoupili jsme do synodního procesu obnovy církve.
■ Rusko napadlo Ukrajinu a od té doby vede proti ní agresivní útočnou a vyhlazovací válku.
Ale také se stalo:

■ Konečně vláda demokratických stran, kterou se zatím nepodařilo nepřátelům rozbít.
■ České předsednictví EU, na mezinárodní úrovni zodpovědné a úspěšné, ne však pro sobecký a poživačný našinec.
■ Požár v Českém Švýcarsku.
■ Připomínky 200 let od narození J.G.Mendela, zakladatele genetiky, a 400 let od smrti sv. Františka Saleského, patrona salesiánů a autora Uvedení do zbožného života, zv. Filotea.
■ Úmrtí osobností: ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz, herci Josef Abrhám a Josef Somr, anglická královna Alžběta II., fotbalista Edson Arantes do Nascimento zv. Pelé, emeritní papež Benedikt XVI. a salesián Václav Altrichter, který působil v Třebovicích.

A na co jsem myslel při novoročním Plánování r.2023:
■ 30. výročí rozdělení Československa a vzniku České republiky. Násilím držet pohromadě nemá budoucnost; zároveň však dělení znamená oslabení. Měli jsme šanci žít bohatství národnostního státu. – Buďme aspoň vděční za nenásilné rozdělení. A pokorní ohledně naší suverenity, že se obejdeme sami. Jen neskočme podruhé na špek někomu, kdo lže, ale spíše vytvářejme nová čestná přátelství.
■ PŘEDEVŠÍM bychom rádi, aby agresivní Rusko ukončilo svou útočnou válku na Ukrajině. Jak bych tomu mohl pomoci? – Mohu se učit rozlišovat v moři dezinformací? A jak zmírnit utrpení Ukrajincům?
■ V důsledky špatného hospodaření předchozí vlády, covidové pandemie a války prožíváme ekonomickou krizi. Co já s tím? – Budu šetřit energiemi, nechtít vše, co si umanu, a mít větší úctu k přírodě.
■ Máme za sebou zkušenost s covidem. – Hledám nové způsoby, jak být k druhým ohleduplný, např. při rozdělování Těla Páně na ruku, při podobojí anebo při obyčejném podávání rukou na pozdrav pokoje.
■ Před rokem jsme se scházeli na synodních kroužcích o dalším směřování církve. – Čím bych se mohl zapojit v církvi a přispět ke spoluodpovědnosti? Nestálo by za to založit v našem kostele úklidové skupinky z nás všech? Děti by, myslím, koukaly.
■ 20.2.1523 (500 let) se narodil Jan Blahoslav, jedna z nejvýznamnějších osobností Jednoty bratrské. Jeho překlad Nového Zákona byl později přejat do Bible kralické. Vydal také Ivančický kancionál – Mohli bychom se nově začíst do Bible a občas se naučit nějaké nové písně z Kancionálu.
■ 19.6. 1623 (400 let) se narodil Blaise Pascal, francouzský matematik a filosof. Na jeho fyzikálním zákonu „tlak v kapalině se šíří všemi směry stejně“ je založena hydraulika a proto je po něm pojmenována jednotka tlaku. – Znovu se zamyslím, jaké tlaky, ať už pozitivní nebo negativní do svého okolí vysílám.
■ 16.7.1773 (250 let) se narodil Josef Jungmann, český filolog a spisovatel. Shromáždil kolem sebe skupinu českých obrozenců. Sestavil Slovník česko-německý. Mluví i do dnešní doby: „Národy nečiní velikými především jejich velikáni, ale vyspělost nesčíslných průměrných lidí.“ – Přečtu knihu a vyvodím z ní poučení pro život.
■ 7.12.1723 (300 let) zemřel Jan Blažej Santini-Aichel, významný architekt. Působil mj. ve službách žďárského opata Václava Vejmluvy, spolu se sochařem Richardem Theny. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. – Mohli bychom se v létě vydat za poznáním nových krás naší země.
■ A už brzy, na MDŽ, se těším, že skončí mandát prezidentovi, který se před 10 lety camral, že zemani si vždy vybojovávali právo první noci. Jsem rád za knížata vychovaná v tom, že nemusí mít vše, na co si vzpomenou. – Proto chci zvolit prezidenta, za něhož se nebudu stydět, bude nám příkladem slušnosti a na mezinárodní úrovni nás bude dobře reprezentovat. Jak říká Zdeněk Svěrák: „Jako je dobré vyvolit si za manželku děvče do nepohody, je dobré zvolit si za prezidenta mužského do nepohody.“

Ať se vám po celý rok statečně, moudře, spravedlivě a s mírou hoplá. (JV)

obr.: ikona Ponoření Pána

52 queries in 0,893 seconds. From 3.235.172.123