ROZHLÍŽENÍ SE (5.2.2023)

Vyvěšeno: 5. 2. 2023 v 13:00
Card image cap

František Saleský po 400 letech NEJEN novému českému prezidentovi, ALE I nám

O letošních Vánocích uběhlo 400 let od smrti Františka Saleského (†28.12.1622), hlavního patrona nás – salesiánů, jak jej vybral náš zakladatel Jan Bosko.

1. Don Bosko si to přál hlavně kvůli tomu, že měli stejnou povahu: divokou, prudkou, výbušnou. Ale oba s tím pracovali a učili se svou povahu ovládat a být klidní, laskaví a pokojní, i když se jim to ne vždy podařilo.
Při prezidentské volbě jsme měli před očima také dva lidi. S jedním z nich byl na ČT v interview rozhovor a přiznal se, že jako malý byl „živé dítě, dnes se tomu říká ADHD“, ale dnes je dospělý a chce pomoci „vrátit naší zemi řád a klid“.

2. Františka Saleského si oblíbil Don Bosko také proto, že to byl skvělý učitel duchovního života. František o tom napsal knihu Filotea, A Bosko učil kluky být „čestnými občany a dobrými křesťany“.
Při prezidentské volbě se dospělí v naší zemi rozhodovali, zda si při volbě prezidenta vyberou takovou tu kozí povahu „méééé“ nebo sobectví „já, já, já“ anebo se rozhodnou pro slušnost, čest a dobro.

3. A letos 26.1. uplynulo 100 let, co byl František Saleský nazván také patronem žurnalistiky a novinářů. Bylo to v období hospodářské krize před II. světovou válkou. A Don Bosko kluky velmi vzdělával právě tím, že jim psal spoustu pomůcek, jak se něčemu dobře naučit.
Při prezidentské volbě jsme se ocitli uprostřed bitevního pole, kde někteří jako zbraň k zabíjení používají lež, pomluvy, fake a podrazy. Proto je tak důležité se učit ověřovat si nejen informace, zda jsou pravdivé, ale i jejich autory a šiřitele, a především s jakým úmyslem. „Důvěřuj, ale prověřuj.“

S dětmi jsme pak oprášili starou píseň „Proč zvykli jsme si snadno žít a málo přemýšlet, oč v budoucnosti má nám jít… zkus jednou vážně víru brát, člověkem se stát.“ (JV)

obr.: sv. František Saleský, autor Uvedení do zbožného života, zv. Filotea

51 queries in 0,817 seconds. From 34.239.151.124