POZDRAV OD PAVLA KUNEŠE Z KLECAN (2.10.2022)

Vyvěšeno: 1. 10. 2022 v 21:13
Card image cap

Rozhovor u kávy v teplý letní den

A) Válka na Ukrajině se protahuje.

B) Máte pravdu, vypadá to už jako záměrné ničení lidí i země.

A) Ukrajinci

si to ale zavinili sami. Provokovali Rusko.

B) Vy považujete válku za správnou odpověď na provokace? Vy mi dáte facku a já vás zastřelím? Předtím vám zbořím dům a znásilním vaši ženu? To je přiměřená odpověď na provokaci?

A) (překvapené mlčení)

B) Jestli to není odpovídající reakce, nesmíte (pokud nejste demagog) v rozhovoru slovo provokace už nadále používat. Ostatně, můžete mi sdělit nějaké provokace, kterých jste si všiml?

A) (po chvíli mlčení) Na Ukrajině si vyrovnávají účty Amerika s Ruskem. Amerika se cítí ohrožená v ovládání světa.

B) Není ohrožená spíš Evropa než Amerika? V roce 1956 způsobily spoušť v Maďarsku americké tanky nebo ruské? A v roce 1968 to byli Američané, kdo v Praze stříleli na Národní muzeum, nebo Rusové?

A) (po chvíli mlčení) Amerika má více zbraní a potřebuje se jich zbavit.

B) Co nám v této chvíli zbývá než podporovat Davida proti Goliášovi? Ježí v Evangeliu má lepší řešení sporů, než je válka, ale na to si nikdo včas nevzpomněl. A te´d už je na to pozdě.

A) No, ale v Afghánistánu to byli Američané, kdo začal tu sérii dlouholetého válčení.

B) Ne, byli to Rusové, kdo tam v roce 1979 vojensky vtáhli, aby udrželi u moci násilně jednající komunistickou vládu, proti které vzniklo lidové povstání. Američané byli jedním ze států, které šly povstalcům pomoci. Tím nechci říci, že Američané dělali všechno dobře. Ani Evropané.

A) Ale výsledek bude ten, že nebudeme mít dost plynu. A ta inflace a drahota!

B) Takže, vám vlastně nevadí ruská agrese, miliony utečenců, desetitisíce mrtvých a zraněných, rozstřílená města, ale to, že se budeme muset trochu uskrovnit?

A) (rozpaky) Lidi z toho mají strach, hodně o tom mluví, a tak se to šíří.

B) Teď ovšem to šíříte právě vy.

A) Už aby to skončilo.

B) Heleďte, můžeme se nadále bavit pouze o tom, co je doložitelné. Agresor je tady zřejmý. A doma si aspoň ne Wikipedii ověřte, zda jsem mněl pravdu i v ostatním. Mimochodem – kolik už máte vnoučat?

Pavel Kuneš, 20.7.2022

49 queries in 0,785 seconds. From 44.200.140.218