Inspirace pro dospělé na 5. neděli v mezidobí (7.2.2021)

Vyvěšeno: 6. 2. 2021 v 22:34
Card image cap

VŠEDNÍ DNY S KRISTEM PÁNEM (Mk 1,29-39)

a se 2 jezuity

  • Petr Kolář z Paskova se dožívá 80 let
  • 3. únor 2021…
  • Rybář Jan už z druhého břehu

foto: P. Petr Kolář, SJ (*7.2.1941)

Alois Jirásek má ledaccos na svědomí. Např. to, že když se u nás vysloví jezuita, drtivé většině populace se okamžitě vybaví páter Koniáš. To je samozřejmě dost zkreslená informace. Tak bychom vás tentokrát rádi pozvali do společnosti přímo 2 jezuitů, kněží. S jedním, který nedávno zemřel, jsme se zde setkali již třikrát, ten druhý, resp. první, mladší o 10 let, krom kněžství je také horolezcem, rozhlasovým moderátorem a publicistou.

Petr Kolář z Paskova se dožívá 80 let

Tuto neděli. Blahopřejeme a jsme za něj rádi, za jeho pobývání v dolech i na horách, za jeho společenství s dělnickým kněžstvím, za jeho záskok mezi indiány na Yukonu, za jeho tajné posílání zakázaných knih do totalitního Československa, za jeho „Církev a svět“ každou neděli večer na Radiu Vatikán, za jeho moderování Nedělního rána nad biblickými texty, za jeho Zápisník ve čtvrtletním revue České křesťanské akademie Universum, za jeho práci v náboženské redakci Českého rozhlasu – takové členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jakým byl on, bychom si nechali líbit!

Poprosili jsme jej o tradiční duchovní obnovu, ale kvůli pandemii jsme ji nemohli uskutečnit. Poctivě se na nás chystal a tak snad se nám podaří jej uhostit později. Nabízíme tedy aspoň tři rozhovory s ním, jeden z 25.1.2005 v Katolickém týdeníku č.5: https://www.katyd.cz/clanky/ma-krestanska-televize-sanci-na-preziti.html, druhý z 26.3.2013: http://archiv.krajane.net//articleDetail.view?id=2690, a třetí z posledního KT-6: https://www.katyd.cz/clanky/k-jezuitum-me-privedly-otazky.html.

31.1.2021…

…se slavil svátek Dona Boska jinak: https://www.sdb.cz/novinky/jak-jsme-oslavili-dona-boska/?

Letos i s připomínkou nedávno zemřelých salesiánů https://www.facebook.com/boscopoint/photos/a.431204993679191/2222173597915646/.

Nejsme tu jen sami pro sebe a život v naší zemi nám není lhostejný, a proto i následující datum…

3. únor 2021…

…se stal (snad) svátkem volební rovnosti v České republice. Pokřivení volebního zákona za dob opoziční smlouvy (1998-2002) mezi ODS a ČSSD připravili tehdejší předsedové Václav Klaus a Miloš Zeman. Prý teď volební zákon ruší ten, kdo před 20 lety spoluvytvářel jeho pokřivení: 3.2.2021 v 90´ČT24 a pohled do minulosti (49:25-51:10). Tehdy, ač pan Rychetský byl v roli politika, přesto nebyl ani předkladatelem, ani zpracovatelem volebního zákona, nýbrž dokonce jeho kritikem: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/jak-rychetsky-v-roce-2000-hajil-volebni-zakon-ktery-ted-us-pod-jeho-vedenim-seskrtal-40349981. Dnes jedná jako nestranný strážce ústavnosti a demokracie: 4.2.2021 v Interview ČT24. Zásah Ústavního soudu znamená, že hlas voliče nemusí být volebním systémem přidělen straně, kterou by nikdy nevolil.

Pane Zemane, je pravda, že návrh skupiny senátorů byl podán před více než třemi lety, a říkáte, že by bylo „ústavně nezodpovědné“ zasáhnout do probíhajícího volebního procesu. Ústavně nezodpovědné především bylo, když jste s panem Klausem zkřivili volební zákon před 20 lety. (Pane Vondráčku, jak to, že Poslanecká sněmovna se záležitostí kritizovaného volebního zákona celé toto období nehodlala zabývat?)

Pane Babiši, tradičně fňukáte a máte nervy na pochodu. Hystericky obžalováváte Ústavní soud, resp. Rychetského z většiny svých zločinů. Právní systém zneužíváte Vy, důvěrou v demokracii otřásáte Vy, pravidla v průběhu hry neustále měníte Vy, arogantně se k nám chováte Vy… Často vykládáte, jací jsme borci, jak jsme nejlepší, nejschopnější. Teď to poslanci a senátoři mohou ukázat v praxi: trochu hejbnout kostrou.

Paní Benešová, Váš přešlap, když záležitost označujete za něco temného v pozadí a že „takhle to chodí“, svědčí o tom, že v oblasti práva a justice to takhle chodí u Vás, že to takhle chodí na ministerstvu spravedlnosti, že to takhle chodí ve vládě, ve které sedíte. Překročila jste nejen hranice dobrého vychování, ale zpochybňujete principy fungování státu. Váš skandál je na úrovni čtvrté cenové skupiny.

Pane Zemane, zajímavý a nově nasvícený se jeví také fakt, že jste vyhlásil termín podzimních voleb už loni o Vánocích. Nyní vypadá jako vysoce pravděpodobné, že Vy jste měl avízo od „někoho“ z Ústavního soudu, jaký nález bude vbrzku vynesen, a chtěl jste tomu zabránit. – Nepředpokládejme, že se pánové Zeman a Babiš nedají na Tramping v naší zemi. Začnou hrát své hry: Babiš teď sprostě atakuje ÚS, ale až mu někdo vysvětlí, o co vlastně jde, pochopí, že by mu taky mohl být vděčný, protože nová pravidla jeho hnutí ANO možná připraví o pár mandátů, ale také to znamená posílení jeho menších extrémních partnerů a pobídku pro rozpad právě zformovaných opozičních koalic. Úplně nejhorší bude, až Zeman zjistí, že mu ÚS až do přijetí nových pravidel zapomněl zakázat rozpuštění sněmovny, takže prezident s premiérem rozehrají jedno ze svých oblíbených teatrálních představení na vrub českého ústavního pořádku. Snad se pro Miloše Zemana a Václava Klause stane nález symbolickým koncem jejich éry, jež od roku 1998 stát drsně poškozovala. Z dob komunismu jsem získal zkušenost, že pokud se čertí bolševik a komunisté, ale i Klaus, Zeman a Babiš, je to pro mě lakmusový papírek, že se děje dobře.

Zásah ÚS znamená ještě jedno: Možnost, ba nutnost, a schopnost být ochoten změny k dobrému. Náboženským slovníkem: ochota k obrácení.

Rybář Jan už z druhého břehu

Už třikrát jsme se zde setkali s P. Janem Rybářem. Dnes nabízíme jeho Těším se na církev za 5000 let z 19.12.2018 na TV Noe. Petr Kolář o něm říká: „Škoda, že on se nestal po roce 1990 provinciálem jezuitů…“

Mějte se hezky a ať se vám vydaří domácí nedělní slavnost – radost ze života, z Pána Boha i z druhých a světa kolem.                         Jiří Veselý

49 queries in 0,840 seconds. From 44.200.140.218