ČLOVĚK A SVĚT 

Vyvěšeno: 3. 4. 2022 v 11:14
Card image cap

Mohl by to klidně být název zapomenutého filosofického spisu z 19. století, ale v Bosku takto vykrystalizovalo téma jarního tábora. 

Člověk se představil třeba jako černý pasažér v MHD (Ruda), jako sekuriťák v Kauflandu (Martin) nebo jako oběť – zranění při autonehodě (umělá krev a první pomoc ve tmě, Sabina s Maruškou).
Svět se zazipoval do přednášek (Maruška) a osobních svědectví (Venda), do nejrůznějších her, soutěží a aktivit. Dral se až k nám v kruté aktuálnosti všeho, co začalo na Ukrajině (beseda s Natašou pozdě večer těsně před jejím odjezdem na hranice). 
Svět dávno minulý se nám ukázal v Muzeu Beskyd ve Frýdku. Večer sice skoro všichni hodnotili, že  „muzeo“ byla nuda, ale při závěrečném promítání fotek, při rekapitulaci celého programu, se ukázalo nápadně mnoho nadšených nebo zaujatých muzejníků. Takže „muzeo“ jo.
Svět virů a baterií, ten neviditelný svět pod zemí, se objevil v obrazu stromu. V kořenech byly chodby a chodbičky žížal i úkryty savců (lda, Melisa), v koruně měli hnízda modří ptáci (Ricki, lvan).

Svět umění: obrovský strom vznikl pěti-šesti dětskýma rukama. V prvních dnech války. Namalovaný vlastně hlínou – opravdu z pole za plotem. V těch dnech jakoby pomáhal všecky ty ostatní světy držet. Vznikla série triček na tanec (Dáša) s nápisem. Jedno Don Boscovo heslo v romštině:  NA DARA! na tričku pro nádherné tanečnice na nádherný galavečer.  Díky nacvičování tanečního čísla byl prostor hodoňovické chaty pořád plný nádherné hudby. Ale i zpěvu (Lenka, Dianka).
Že se nějak přehnaně opakuje slovo nádherný, nádherné? Radost z blízkosti po tolika akcích, neuskutečněných kvůli kovidu nejde vyjádřit jinak. A to musím ještě zmínit, že jsme zažili i oheň. Jeden takový táboráček pro nasycení těla (buřty, kečup) a ten druhý pro restart duše: ohýnek, kde shořely seznamy všeho, s čím chceme skončit (Jirka&Jirka)… popel takto vzniklý byl prosím náš hodoňovický popelec 2022.
A ještě něco: poznání se týkalo i světa kuchyně a spižírny, protože pořád bylo co jíst a bylo to moc dobré (Ema). Roma některé gádžovské dobroty ochutnávat opatrně, ale i gádže mohou příště vychytat reklamace romských táborníků.
Po návratu mi dva dny chodily na messenger zprávy jako MERAV ZA TABOREM. 
Radana Parmová ASC

54 queries in 0,880 seconds. From 34.239.151.124