ROZHLÍŽENÍ SE (26.9.2021)

Vyvěšeno: 27. 9. 2021 v 22:00
Card image cap

3x „NAŠI LIDÉ“

V kostele se četlo, jak apoštolové nějakému no-name bránili v mocném činu, „protože nebyl Ježíšovým učedníkem“, zatímco v řecké předloze je psáno „protože nechodil s námi“.

Eldad a Medad (Nm 11) také nebyli s ostatními a přesto i oni byli shledáni Hospodinovými učedníky. Když jsem jako novokněz nastoupil na své první působiště, byl jsem o někom jedním politickým předákem ujišťován: „To je v pořádku, to je náš člověk.“ Ještě jsem tehdy neznal rozdíl mezi tím, kdo je Kristovým učedníkem, a tím, kdo chodí s křesťany. Mám před očima tři obrazy.

1) Jedenáctiletý chlapec odnesl z hořícího bytu do bezpečí svou malou sestřičku a utíkal přes ulici zavolat pomoc. S podobnou situací se nikdy nesetkal, učili se o ní ale ve škole, a proto věděl, jak má reagovat. Nějaký no-name a přesto vykonal mocný čin.

2) S kolegou jsme ve Štramberku navštívili bývalý lom. Korálový útes přestal být útesem a stal se postupně kopcem z vápence. Lidé začali vápenec těžit a z kopce byl lom. Když lom dosloužil, zaváželi jej odpadky a pak škvárou. Udělali si v něm hřiště. Někdo ale věděl, že zde rostou vzácné rostliny a žijí vzácní živočichové. Pak přijely bagry a všechny odpadky odvezly a tak vznikla botanická zahrada. Dnes je tu malé arboretum, labyrint po způsobu středomořské antiky a cvičné trasy pro skálolezce. Byl jsem z toho celý pryč, že i když nadšenec (no-name) zřejmě není našinec, koná na Stvoření mocný čin.

3) Během tří zimních měsíců proběhne u nás Milostivé léto. Podle navrhovatele, lidoveckého poslance Marka Výborného, tato exekuční úleva může pomoci smazat nezvladatelné dluhy z minulosti až čtvrt milionu lidí. Nějaký no-name se už přihlásil, že chce jedné mamince pomoci, základní minimální splátku za ni zaplatí, a ona bude moci začít žít nově – mocný čin.

Jak dlouho budeme při Večeři Pána bránit těm, kteří nechodí s námi, aby s námi pojedli z jednoho Stolu? Copak nestačí, že jsou Ježíšovými učedníky? Další důvod, abychom se zbavili představy, že jsme lepší parta. Další důvod, abychom byli eucharisticky více pohostinní.

JV (26.9.2021)

foto:  geobotanická zahrádka ve štramberském lomu

51 queries in 0,610 seconds. From 34.239.158.223